Službeni glasnik BiH, broj 25/18

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovi člana V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 36. stav (1) Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika ("Službeni glasnik BiH", broj 47/16), na sjednici održanoj 12. marta 2018. godine, donijela je


ODLUKU





I


Graditeljska cjelina - Tekija na Oglavku, općine Fojnica i Kiseljak, proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).

Nacionalni spomenik sačinjava: zgrada nakšibendijske tekije i turbe šejh Abdurahmana Sirije sa grobljem na Oglavku, općina Fojnica i turbe šejh Huseina Horosanija sa grobljem na Pločniku, općina Kiseljak.

Nacionalni spomenik nalazi se na prostoru koji obuhvata k.č. 767, k.k. izvadak broj 234, k.o. Šćitovo, općina Fojnica (nakšibendijska tekija sa dvorištem), k.č. 713, k.k. izvadak broj 234, k.o. Šćitovo, općina Fojnica (turbe šejh Abdurahmana Sirije sa grobljem), te k.č. 180 i 181, z.k. izvadak broj 516, k.o. Orahovo, općina Kiseljak (turbe šejh Huseina Horosanija sa grobljem).

Na nacionalni spomenik se primjenjuju mjere zaštite utvrđene ovom odlukom, a u skladu sa Zakonom o provođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika uspostavljene prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini ("Službene novine Federacije BiH", br. 2/02, 27/02, 6/04 i 51/07).

II


Federacija Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija) dužna je osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnog spomenika.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Komisija) će utvrditi tehničke uvjete za izradu i postavljanje informacione ploče sa osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

III


Utvrđuju se sljedeće mjere zaštite koje se odnose na prostor definiran u tački I stav 3. ove odluke:

- dozvoljeni su konzervatorsko-restauratorski radovi, radovi rehabilitiacije, radovi na tekućem održavanju uključujući i radove koji imaju za cilj prezentaciju nacionalnog spomenika uz odobrenje federalnoga ministarstva nadležnog za prostorno uređenje (u daljnjem tekstu: nadležno ministarstvo) i uz stručni nadzor nadležne službe zaštite naslijeđa na nivou Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nadležna služba zaštite);

- u cilju osiguranja održive upotrebe objekta, dozvoljeno je interpoliranje novih, savremenih struktura koje neće ugroziti izvornost cjeline, odnosno njenu sakralnost, autentičnost i intergralnost uz odobrenje i uz stručno nadziranje nadležnog ministarstva i nadležne službe zaštite;

- izvršiti zamjenu dijelova objekta tekije koji narušavaju izvorni izgled (kamene ploče kojima je obložen suteren);

- potrebno je izraditi program rekonstrukcije i prezentacije levhi pisanih na papiru iz 19. stoljeća koje su se nalazile u turbetu šejh Abdurahmana Sirije, koje su izgorjele 1993. godine, na osnovi fotografske građe koja je sastavni dio ove odluke, uključujući i mogućnost repliciranja onih levhi za koje je to moguće na osnovi podataka o njihovim izvornim karakteristima (podloga, materijal, boja, sadržaj, kaligrafske odlike i sl.);

- potrebno je izvršiti konzervaciju starih nišana u groblju uz turbe šejh Abdurahmana Sirije i u groblju uz turbe šejh Huseina Horosanija;

- dozvoljeno je ukopavanje i postavljanje novih nišana u groblju uz turbe šejh Huseina Horosanija na udaljenosti od 2 m od starih nišana, a da pri tome bude osigurano da novi grobovi (nadgrobnici) svojim oblikom, materijalizacijom i dimenzijama neće ugroziti izgled groblja, niti oštetiti stare nišane;

- dozvoljeni su radovi na hortikulturnom uređenju.

U cilju trajne zaštite nacionalnog spomenika i sprječavanja gradnji koje bi mogle imati negativni utjecaj na vizuelni integritet nacionalnog spomenika, utvrđuje se zaštitni pojas koji obuhvata susjedne parcele označene kao k.č. 712, 766, 774, 773, 768 i 765. U tome pojasu propisuju se sljedeće mjere zaštite:

- dozvoljena je nova gradnja pod uvjetom da novoizgrađeni objekti dimenzijama, izgledom, tokom korištenja ili na neki drugi način ne ugrožavaju spomeničku, sakralnu ili ambijentalnu vrijednost zaštićenog prostora;

- nove strukture moraju u svojem sveukupnom dojmu odražavati ambijentalni identitet, uz dozvoljenu upotrebu elemenata savremenog dizajna i materijala, ukoliko su u skladu sa okolišem.

IV


Stavljaju se van snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski akti u dijelu u kojem su u suprotnosti sa odredbama ove odluke.

V


Svako, a posebno nadležna tijela Federacije, kantona, gradske i općinske službe suzdržat će se od poduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu oštetiti nacionalni spomenik ili dovesti u pitanje njegovu zaštitu.

VI


Ova odluka će se dostaviti nadležnom općinskom sudu radi upisa u zemljišne knjige.

VII


Sastavni dio ove odluke je obrazloženje sa pratećom dokumentacijom, koje je dostupno na uvid zainteresiranim licima u prostorijama i na web-stranici Komisije (http://www.kons.gov.ba).

VIII


Prema članu V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Komisije su konačne.

IX


Danom donošenja ove odluke sa Privremene liste nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 33/02, "Službeni glasnik Republike Srpske", broj 79/02, "Službene novine Federacije BiH", broj 59/02 i "Službeni glasnik Brčko Distrikta BiH", broj 4/03) brišu se nacionalni spomenici upisani pod rednim br. 224, 225. i 226.

X


Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Ovu odluku Komisija je donijela u sljedećem sastavu: prof. dr. Amir Pašić, Goran Milojević i Radoje Vidović.

Broj 07.5-2.3-37/18-5
12. marta 2018. godine
Sarajevo


Predsjedavajući Komisije
Radoje Vidović, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!